התקף חרדה – מתי צריך לפנות לטיפול?

November 15 2022doritr

במדינה כמו ישראל שבה קיימים איומים ביטחוניים יום יומיים ותחושה תמידית של מתח באוויר, חרדה וחוסר שקט הם מנת חלקים של חלק גדול מהאוכלוסייה. יחד עם זאת, להתקפי חרדה יש כמובן גם הרבה סיבות אחרות והם בוודאי ובוודאי לא ייחודים לישראלים.

למעשה, לא תמיד ניתן להסביר מה גורם להתקף החרדה עצמו או להצביע על פחד ספציפי. לעומת זאת, קל יחסית לזהות התקף חרדה מכיוון שהוא מעורר סימפטומים גופניים ספציפיים, אך בדרך כלל לא מתגלה בעיה כלשהי בבדיקה רפואית.

בין יתר התחושות שהתקפי חרדה עשויים לגרום להם: סחרחורת, תחושה של רצון להקיא, הזעה מרובה או חולשה כללית. אנשים מסוימים עשויים להרגיש שהם עומדים בפני התקף לב או להרגיש שהם “הולכים לאבד את זה”.

מתי התקף חרדה הופך למשהו שמצריך טיפול?

האמת שאולי לא כל כך אוהבים לשמוע היא שכל אחד מאיתנו עלול להיכנס להתקף חרדה, גם אנשים שבדרך כלל אומרים עליהם שהם חזקים מבחינה נפשית.

אם התקף החרדה הוא לא חד פעמי וכבר הופך לדבר שבשגרה (יותר מפעמיים או שלוש), זהו מצב שכבר צריך לטפל בו באופן מקצועי. למעשה, אנשים רבים שחוו מספר התקפי חרדה מתחילים לחשוש מהתקף החרדה הבא וזהו כשלעצמו מצב בעייתי ולא בריא שעשוי לפגוע באופן אנוש באיכות החיים שלהם והתפקוד היום יומי.

טיפול פסיכולוגי בהתקף חרדה

הטיפול הפסיכולוגי הקלאסי הוא טיפול מתמשך בו המטופל מנסה באמצעות המטופל להגיע לשכבות עמוקות יותר ורבדים בעצמו שלא היה מודע אליהם קודם לכן ועל ידי כך לשפר את מצבו הנפשי ובסופו של דבר את היכולת לתפקד בחיי היום יום בעולם הלא פשוט שלנו.

אבל עד כמה שזה יישמע מוזר, הגישה הטובה ביותר לטיפול בהתקפי חרדה היא לא בהכרח זו, וכיום ישנן שיטות פסיכולוגיות ממוקדות שניתן ליישם בכמה טיפולים קצרים לתקופה של לערך חודשיים. טיפולים פסיכולוגים כאלו מתאימים מאוד לטיפול בהתקפי חרדה, אך גם אובססיות, חרדה חברתית ועוד.

אחת משיטות הטיפול הידועות ביותר בתחום זה היא טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT). ב-CBT המטופל לוקח חלק אקטיבי בטיפול שלו ומקבל משימות והדרכות שעוזרות לו לזהות מראש את התקפי החרדה והפאניקה ואפילו לנטרל אותם מבעוד מועד.

מלבד שינוי מחשבתי, ב-CBT בדרך כלל נעשה שימוש בחשיפה הדרגתי לגורמים המעוררים חרדה (בשלב זה של התקפי חרדה חוזרים ונשנים בדרך כלל כבר אפשר לקשר לדברים ספציפיים). כלים נוספים ב-CBT הם תרגילים וטכניקות להרפיה.

חשוב לציין שגם מי שאינו פסיכולוג מומחה CBT בחיפה יכול לטפל באמצעות CBT , אך ההכשרה של פסיכולוג בטיפול פסיכולוגי קלאסי (פסיכודינמי) הופכת את הטיפול ב-CBT למקצועי ואפקטיבי יותר מאשר אצל אדם שלמד CBT כלימודי תעודה ואין לו בהכרח הכשרה כמטפל קליני.

Share: