איך מנקים מצבה?

November 24 2022doritr

ניקוי מצבה נשמע לכאורה כמו מטלה קלה שמהיר מאוד לבצע, אך לא תמיד זה נכון. המצבה מורכבת מאבן או סלע אשר עם הזמן נשחקים כתוצאה מניקוי ועל כן המצבה עלולה לאבד את העיצוב שלה. לא פעם ניתן למצוא מצבות מיוחדות אשר איבדו מהייחודיות שלהן בשל העובדה שניקו אותן בצורה לא נכונה או תחזקו אותן בצורה לא נכונה ועל כן, חשוב מאוד להכיר את כל הכללים החשובים אשר נוגעים לניקיון מצבה בצורה נכונה ויעילה.

מדוע חשוב לנקות את המצבה?

מצבה מהווה גל עד של האדם. היא מציינת את מה שהיה ומה שהותיר אחריו. למצבה מגיעים חברים ובני משפחה בכדי להתייחד עם זכרו, לשוחח אתו ולהתאבל. חשוב לשמור על המצבה במצב מכובד כאשר היא נראית טוב. עם הזמן מצטברים אבק, אבנית ופיח שהופכים לשכבת לכלוך על המצבה. כמו כן, מזג האוויר יכול לפגוע במצבה. מדובר על שני גורמים שבגינם המצבה תראה פחות טוב והדבר ללא ספק פחות יכבד את הנפטר וכן את בני המשפחה שלו שמגיעים לפקוד את קברו ועל כן, מומלץ מאוד לנקות את המצבה בתדירות קבועה ובאמצעות כלים מתאימים.

כיצד מתחילים ניקוי מצבה?

כאמור, בכדי לשמור על המצבה ובכדי שלא לפגוע בה בתהליך הניקוי, חשוב מאוד להקפיד על כמה כללים. יש לקחת בחשבון שעם הזמן עלולים להופיע פטריות ועובש על גבי המצבה וכיתוב עלול להישחק או להישבר כתוצאה מתנודות הקרקע. בהתאם לכך המצבה כולה עלולה להתמוטט וזוהי הסיבה להיות עם אצבע על הדופק ולהתייעץ עם קבלן מצבות מומחה לגבי המצב של המצבה.

חשוב לבחון כמה פרמטרים טרם מתחילים בתהליך ניקוי המצבה: ראשית כל, יש לזכור כי מצבות שונות בנויות מחומרים שונים ועל כן מומלץ להכיר את סוג האבן שמרכיבה את המצבה בכדי לטפל בה באמצעים המתאימים. מעבר לכך, יש להסתכל על המצב הפיזי של המצבה טרם מתחילים לנקות אותה ולזהות האם קיימים קילופים, סדקים, שברים או סימני פגיעה אחרים באבן וזאת בכדי למנוע נזק בתהליך הניקוי.

מעבר לכך, חשוב מאוד לברר איזה כלים ייעודיים מתאימים לניקוי מצבות על מנת להקל על עצמכן את המלאכה ולשמור על המצבה מפני פגעים כאלה ואחרים.

על אף שהאבן או הסלע שמהם עשויה המצבה נראים עמידים וחזקים, הם חשופים מאוד לשפשופים ועל כן מומלץ לבצע ניקוי מצבה איטי ויסודי. יש לשפשף את המצבה בתנועות אקראיות על ידי מברשת ייעודית לסוג האבן.

כדאי להתחיל את הניקוי עם מים וסבון ורק אם כתמים על המצבה אינם יורדים באמצעות מים וסבון יש לרכוש חומרים שמתאימים לניקוי מצבות וייעודיים לסוג האבן ממנו עשויה המצבה.

לאחר שמסירים את שכבת הלכלוך יש לייבש לחלוטין את המצבה וזאת בכדי למנוע סימני אבנית וכן למרוח וקס שידחה את האבק וישמר את המראה הנקי של המצבה.

 

Share: